Niecodzienna wizyta delegacji Kłosa w Słowacji :)

 

  Z wizytą u naszych południowych sąsiadów w Słowacji

 

 –  W minioną sobotę  (4. 05. 2019) czteroosobowa delegacja Kłosa Łysa Góra w składzie: Krzysztof Michałek, Patryk Nowak, Kamil Kuboń i Jakub Bujak udała się do słowackiego Bardejova na mecz  2 ligi, tamtejszego Partizana Bardejov z Tatranem Presov.  Po pokonaniu blisko 110 km, zastaliśmy zadbany, kameralny stadion na którym miał zabrzmieć za dwie godziny pierwszy gwizdek  meczu 27 kolejki 2 ligi słowackiej.  Korzystając z czasu, przechadzając się wokół stadionu, przywitali nas działacze miejscowego klubu: dyrektor sportowy Alexander Tyč, kierownik Dušan Molčan, Mário Jančošek odpowiedzialny za szkolenie młodzieży w klubie, oraz Jan Adamisin.  Ku naszemu zaskoczeniu, krótka i spontaniczna rozmowa zamieniła się w długą pogawędkę w przyjemnym tonie i przyjemnej atmosferze, po czym dyrektor sportowy Alexander Tyč oprowadził nas po  pomieszczeniach siedziby w których pracują działacze, a tam ujrzeliśmy m. in. klubową gablotę, sklep z pamiątkami.  Należy nadmienić, że doskonale mówiący w języku polskim Alexander Tyč był w przeszłości zawodnikiem Amici Wronki (1996/1997), występując w ataku z…  Pawłem Krzyszałowiczem  . Innymi zawodnikami klubu z Wronek byli w tym czasie: Jarosław Stróżyński, Mirosław Siara, Czesław Michniewicz (trudniący się trenerką po zakończeniu kariery piłkarskiej, a od 2017 roku jest selekcjonerem reprezentacji Polski U-21), Mirosław Kalita, Radosław Biliński, Piotr Dubiela, Jurij Szatałow, który po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się trenerką i prowadził kilka zespołów w Polsce. Następnym klubem w Polsce, Alexandra był Śląsk Wrocław, o którego sile stanowili wówczas: Tomasz Bobel, Ireneusz Adamski czy też Remigiusz Jezierski.  Po zakończeniu kariery piłkarskiej, Alexander Tyč został działaczem i trenerem piłkarskim także w Partizanie Bardejov, którego jest wychowankiem i w sezonie 1994/1995, awansował do Mars superligi.

Na zdjęciu Jakub Bujak i dyrektor sportowy Partizana Bardejov, Alexander Tyč.

 

 W rozmowie z działaczami Partizana Bardejov, dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje klub, o zawodnikach narodowości Polskiej, którzy w niedawnej przeszłości bronili barw Partizana, o szkoleniu młodzieży w klubie w którym oprócz drużyny seniorskiej występującej na drugim szczeblu rozgrywek, funkcjonuje aż 12 drużyn młodzieżowych w różnych kategoriach wiekowych.  Ponadto przed tygodniem żeńska drużyna Partizana Bardejov, po raz trzeci z rzędu odniosła sukces krajowy, zwyciężając w finale pucharu Słowacji!  Ciekawostką jest fakt, że debiut Alexandra Tyća w Amice Wronki miał miejsce w marcu 1997 roku, w meczu z Rakowem Częstochowa, w którego składzie wystąpił… Janusz Bodzioch, wujek zawodnika Kłosa, Krzysztofa Michałka, który obecny był podczas wyprawy do Bardejova 🙂

Zawodnicy Kłosa z Janem Adamisinem, długoletnim działaczem Partizana Bardejov.

 

     Po tym jak posililiśmy się zestawem obiadowym w klubowej restauracji, mając troszkę czasu nim rozpoczął się mecz, udaliśmy się do rynku gotyckiego miasta, które jest w pisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W samym środku rynku znajduje się ratusz z początku XVI wieku, który okala kompleks zabytkowych budynków.

Rynek słowackiego Bardejova

 

Stadion Partizana Bardejov,  (widok z trybuny głównej)

 

  Wreszcie zbliżała się godzina 17-00, kiedy to miał rozpocząć się wyczekiwany przez nas mecz.  Pojedynek Partizana z Tatranem Presov, był tym z serii o przysłowiowe sześć punktów, zaś dla Tatrana ewentualne zwycięstwo przedłużyłoby szanse w walce o utrzymanie w 2 lidze.  Niewiele po ponad kwadransie gry, prowadzenie objął Partizan, lecz jeszcze przed przerwą goście z Preszowa zdołali doprowadzić do wyrównania i remisem 1:1 zakończyła się pierwsza połowa meczu. Po zmianie stron gra była wyrównana, jednak po tym jak  w 56. min. Partizan wyszedł na prowadzenie 2:1, przejął inicjatywę i kontrolował przebieg wydarzeń boiskowych do końcowego gwizdka, dokładając jeszcze jedną bramkę, która dała ostateczne zwycięstwo 3:1, a to powoduje, że Partizan jest niemal pewny utrzymania się w lidze. 

Fragment meczu  Partizan – Tatran   (3-1)

 

 

  Zachwyceni gościnnością i życzliwością naszych południowych sąsiadów zza granicy, dziękujemy za miłe przyjęcie nas i zapewniamy, że jeszcze nie raz odwiedzimy Bardejov  🙂   Poniżej  album zdjęć ze słowackiej wyprawy.

 

 Galeria zdjęć dostępna jest  —> tutaj.

 

Autor:  Jakub Bujak