Historia

Według archiwalnych dokumentów Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Tarnowie, – LZS „KŁOS” Łysa Góra zarejestrowany został w ewidencji jako podległa jednostka 3 marca 1948 roku.

Założycielami klubu byli: Andrzej Batko, Jerzy Sacha, Franciszek Mytnik, oraz Józef Kapusta. W tym czasie działały sekcje siatkówki, którą tworzyli głównie uczniowie łysogórskiej szkoły średniej.
Niezrzeszone sekcje siatkówki jak i tenisa stołowego brały udział głównie w okolicznościowych turniejach na terenie gminy i powiatu. Na przełomie lat 60-tych i 70-tych tenisiści stołowi brali udział w rozgrywkach ligii powiatowej.

W 1975 roku zgłoszona do rozgrywek w klasie „C” została drużyna piłkarska Kłosa, rozgrywając swe mecze w roli gospodarza na boisku w Dębnie.
Pomysłodawcami powstania sekcji piłkarskiej byli: pierwszy prezes Jerzy Okas, Wiesław Ogar i Tadeusz Bojdo.

W czasie trzydziestu trzech lat istnienia drużyny piłkarskiej władało nią czterech prezesów:
– w 1975 r. pierwszym z nich został Jerzy Okas, m.in. dzięki niemu zawdzięczamy powstanie drużyny piłkarskiej.
– W 1978 r. u sterów klubu był Andrzej Hajnysz, przez rok.
– Kolejnym, długoletnim włodarzem Kłosa był Jerzy Sacha, który
– od 1979 r. pełnił funkcję prezesa, aż przez dwadzieścia trzy lata, do 2002 r. kiedy to władzę przejął obecny prezes klubu – Wacław Batko.

Sześciu trenerów prowadziło zespół piłkarski Kłosa;
– pierwszym z nich był Jerzy Okas, jego następcami kolejno:
– Andrzej Hajnysz,
– Jerzy Sacha,
– Stanisław Kita,
– Edward Sacha,
– Marcin Odbierzychleb,

– Mariusz Sacha
– a obecnie drużynę prowadzi Marek Małysa.

Młodzieżowymi drużynami łysogórskiego klubu, kierowali:
– Edward Sacha,
– Krzysztof Sacha,
– Batko Wacław.
– Obecnie z powodzeniem robi to Andrzej Kutek.

Od 1975 do 2008 r. drużyna piłkarska zaledwie dwa sezony występowała w klasie „C” W 1977 r. po awansie do kl. „B” powstała także drużyna rezerw Kłosa, biorąca udział w rozgrywkach o mistrzostwo klasy „C”.
Ważne znaczenie ma data 22. Maja 1977 roku. Właśnie wtedy, dzięki ogromnym trudom i staraniom pierwszego w owym czasie prezesa Jerzego Okasa, Tadeusza Bojdo, Józefa Wróbla, Stanisława Machety, oraz dyrektora „Krakusa” p. Mleczki – piłkarze mogli rozegrać pierwszy mecz na własnym boisku.

Warto zaznaczyć, że w latach 80-tych Kłos Łysa Góra jako uczestnik „B” klasowych rozgrywek rewelacyjnie spisywał się w zmaganiach o puchar Polski na szczeblu Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, docierając aż do ćwierćfinału, wtedy piłkarze z Łysej Góry zostali wyeliminowani przez renomowany zespół, trzecioligowej wówczas Unii Tarnów. Oprócz Unistów, Kłos podejmował także drużyny Wisłoki Dębica i Błękitnych Tarnów.

Po pięciu sezonach występów w klasie „B” drużyna łysogórska wywalczyła awans w 1982 r. klasy „A” -jednak tylko na jeden sezon, by w następnym grać już w klasie „okręgowej”.

W szeregach „okręgówki” Kłos spędził dwa sezony; (w latach 1983-1985). Po spadku do klasy „A” w 1986 r. piłkarze z Łysej Góry, z dwuletnią absencją z powodzeniem występują w tej klasie po dzień dzisiejszy. Takim sposobem są to aż 24 sezony na frontach tarnowskiej klasy „A”.

W latach 90-tych wprowadzony został wymóg, że wraz z drużyną wraz z drużyną seniorów w kl. „A” musi funkcjonować drużyna młodzieżowa.
W 2002 r. jako trzecią drużynę do klasy rejonowej, zgłoszono trampkarzy starszych (którzy grali w niej 3 sezony), do dzisiaj młodzieżowcy reprezentują Kłosa, w kategorii juniorów młodszych, a przez trzy sezony występowały nawet dwie drużyny młodzieżowe.

Na koniec warto dodać, że w zespole Kłosa z powodzeniem przez całe lata występowali zawodnicy z kilku okolicznych wsi (przede wszystkim z Łysej Góry i Sufczyna), tradycja ta jest żywa do dziś, co tylko pięknie Świadczy o znakomitej atmosferze, jaką potrafią sobie stworzyć członkowie i sympatycy klubu.”

autor:   Jakub Bujak