Derby Gminy Dębno już w sobotę: Grom – Kłos

 

 

 

Sąsiedzi  „zza miedzy”  w bezpośrednim pojedynku ligowym

 

  Grom Sufczyn  –  Kłos Łysa Góra

  3. 10. 2020  (Sobota) godz. 15-30  

 

 – Choć boiska obydwóch drużyn leżą bardzo blisko siebie,  sobotni pojedynek X kolejki klasy „A” (Brzesko) będzie dopiero  drugim oficjalnym meczem między Gromem Sufczyn a Kłosem Łysa Góra.  Piłkarskie derby Gminy Dębno już w sobotę! Oba kluby dzieli odległość niespełna 200 metrów, oraz… 52 lata różnicy tradycji i działalności…

Dlaczego ?

– Drużyna Gromu Sufczyn zawiązała swoją działalność w roku 2000 i przez dziewiętnaście sezonów występowała na szczeblu klasy „B” i dopiero sezon 2018/2019 okazał się dla tego klubu przełomowym, w którym Grom uzyskał pierwszy, a zarazem historyczny awans na  wyższy szczebel rozgrywkowy. Bieżący cykl, jest zatem drugim sezonem dla Gromu w klasie „A”.

Ekipa  Kłosa Łysa Góra, jest „żelaznym”  A  klasowiczem, który  od dekad rozgrywa swoje mecze ligowe na poziomie klasy „A”.  W swojej historii sięgającej roku 1948,  Kłos zaliczył dwa sezony w „okręgówce”  (w połowie lat  80 -tych). Należy także wspomnieć, że u początku działalności Kłosa, funkcjonowały sekcję siatkówki oraz tenisa stołowego, które tworzyli głównie uczniowie  ceramicznej szkoły średniej w Łysej Górze.  W roku 1975 została zgłoszona do rozgrywek sekcja piłki nożnej, funkcjonująca nieprzerwanie po dzień dzisiejszy, skupiająca głównie wychowanków.

Dokładnie przed rokiem  (5. 10. 2019), odbył się pierwszy i wyczekiwany przez niemal dwadzieścia lat (!)  pierwszy ligowy pojedynek  sąsiadów „zza miedzy”:  Grom, dla którego sezon rozgrywkowy  2019 / 2020 był absolutnym debiutem w klasie „A”  na własnym terenie podejmował Kłosa, mecz zgromadził licznie widzów, bowiem 250 osób, które przybyły wówczas na stadion w Sufczynie, stanowiło wysoką frekwencje jak na A -klasowe realia.  Sam pojedynek dostarczył wielu emocji, a i bramek, ponieważ zakończył się rezultatem 4-4.  Do rewanżu, na boisku Kłosa niestety nie doszło , w związku pandemią koronawirusa, która sparaliżowała nie tylko rozgrywki lokalne, ale i te najwyższej rangi.

 

Dokładnie przed rokiem, w pierwszym oficjalnym starciu ligowym obydwóch zespołów, po ciekawym widowisku  padł  remis 4-4.

 

 Po roku, obie drużyny spotkają się ponownie, terminarz ułożył się tak, że ponownie gospodarzem tego interesującego starcia będzie Grom Sufczyn (który przez blisko cztery lata mecze w roli gospodarza rozgrywał na boisku w Biadolinach Szlacheckich). Ciekawostką jest, że dostępu do bramki Gromu broni 28–letni Tomasz Sacha, zaś w ekipie Kłosa występuje… jego ojciec, Mariusz (54 lata), który jest wciąż czynnym zawodnikiem, a kilka lat temu pełnił rolę grającego trenera ekipy z Łysej Góry. Mariusz Sacha związany jest z od najmłodszych lat z Kłosem, w którym jako zawodnik występuje nieprzerwanie przez czterdzieści lat! (z wyjątkiem czasów służby wojskowej, gdzie był zawodnikiem bocheńskiego KS-u) Rodzinny „pojedynek” bez wątpienia dodaje pewnego smaczku, temu pojedynkowi.

 Bieżący cykl rozgrywkowy na pewno nie jest udany dla Kłosa Łysa Góra, który na pierwsze ligowe zwycięstwo czekać musiał, aż do 9 kolejki…   Właśnie przed tygodniem, zawodnicy z Łysej Góry, po serii porażek i tylko jednego remisu (w drugiej kolejce), pokonali Ivę Iwkową 3-2 na własnym terenie i z 4 pkt.  zajmują ostatnie miejsce, zamykając ligową stawkę, legitymując się przy tym bilansem bramkowym: 13-23.  W nieco lepszej sytuacji są podopieczni grającego trenera, Marcina Kubonia, gracze  Gromu, którzy w swoim dorobku mają  7 „oczek”  na co złożyło się zwycięstwo z  Iskrą Łęki / Sokół II   (2-0), trzy remisy: z mocnym Tymonem Tymowa (2-2), ze Startem Biadoliny Szlach. (1-1), oraz Victorią Bielcza (2-2), w pozostałych pojedynkach ligowych zawodnicy Gromu schodzili z boiska bez zdobyczy punktowej.  Obie drużyny znajdują się w dolnej części tabeli. 

  Liczymy, że sobotnia potyczka, tak jak i przed rokiem  zgromadzi licznie widzów i dostarczy emocji boiskowych.

 

 

 

Sytuacja w dolnej części ligowej tabeli klasy „A”  (Brzesko)  po 9 kolejkach:

11. Iskra Łęki / Sokół II   7 pkt.

12. Jadowniczanka II Jadowniki  7 pkt.

13. Grom Sufczyn   6 pkt.

14. Start ’77 Biadoliny Szlach.  5 pkt.

15. Kłos Łysa Góra  4 pkt.

 

Pierwszy gwizdek arbitra już w sobotę o godz. 15-30

Zapraszamy !

Pozostałe mecze  10 kolejki:
(3 /4. 10. 2020)

Victoria Porąbka Uszewska – Korona Niedzieliska  (Sobota) godz. 15-00

Victoria Bielcza – Gnojnik  (Sobota) godz. 15-00

Uszew – Jadowniczanka II Jadowniki  (Sobota) godz. 15-00

Start Biadoliny Szlach.  – Spółdzielca Grabno  (Sobota) godz. 15-30

Iva Iwkowa – Jedność Paleśnica  (Sobota) godz. 15-30

Tymon Tymowa – Pogórza Gwoździec  (Niedziela)  godz. 15-30

Pauzuje:  Iskra Łęki / Sokół II