„A” klasa po ostatniej kolejce

 

 

  Na finiszu rozgrywek brzeskiej klasy „A”

 

 

 

  – W minioną sobotę rozegrana została ostatnia, dwudziesta szósta kolejka w brzeskiej klasie „A”, z którą rozbrat potrwa niewiele ponad dwa miesiące.  Fanatycy futbolu w wydaniu lokalnym, mogli będą jednak emocjonować się pojedynkami Mistrzostw Świata, które rozpoczną się już za dwa dni.

   Kwestia awansu na wyższy szczebel stała się jasna na tydzień przed zakończeniem rozgrywek. Zasłużony i historyczny awans do klasy okręgowej zapewniła sobie Arkadia Olszyny, która pewnie pokonała na własnym terenie drużynę Uszwi w stosunku 5-0 i mecz ostatniej kolejki z Victorią Porąbka Uszewska, dla zawodników z Olszyn, podopiecznych trenera Mieczysława Żaby nie miał już większego znaczenia.  Młody, ambitny zespół Arkadii oparty głównie na wychowankach, od początku trwania rozgrywek rozprawiał się gładko z przeciwnikami i nie miał sobie równych, choć ciągle czuł na plecach oddech Korony Niedzieliska, ale ostatecznie to Arkadia cieszy się z awansu i to wieńczy jej kolejny udany sezon. Przypomnę tylko, że w roku ubiegłym drużyna z Olszyn zajęła drugą lokatę w lidze.

 

Arkadia, świętuje historyczny awans do klasy okręgowej. NA rękach zawodników drużyny, trener Mieczysław Żaba. (fot. Arkadia Olszyny – FB, Fan Page)

   Arkadia, jak na pretendenta do awansu i lidera przystało, przez cały sezon grała równo, krocząc od zwycięstwa do zwycięstwa.  W  trakcie trwania rozgrywek przydarzyły się cztery porażki (najmniej w lidze). Nie sposób nie wspomnieć o imponującym bilansie bramkowym drużyny: 106 – 26 (!).   Wiodącymi zawodnikami Arkadii była czwórka braci o nazwisku Waśko: Michał, Patryk, Karol i Daniel.   Michał został najlepszym strzelcem klasy „A” zdobywając 31 bramek, o 4 bramki wyprzedzając zawodnika Kłosa Łysa Góra, Damiana Śliwę (27 goli),  20 kolejnych trafień dołożył Patryk Waśko, który wśród klasyfikacji strzelców zajął trzecie miejsce.  51 bramek, które zdobyli Michał i Patryk dla Arkadii, stanowi niemalże 50% całego dorobku tej drużyny w sezonie!  Wynik niezwykle imponujący.

Radość drużyny i kibiców w Olszynach po wywalczeniu historycznego awansu do klasy okręgowej. Fot. Fan Page Arkadia Olszyny (Facebook)

 

Pełne zestawienie klasyfikacji strzelców „A” klasy, dostępne  —> tutaj.

 

 Zespołowi Arkadii serdecznie gratulujemy awansu, życzymy z tego miejsca powodzenia na wyższym szczeblu rozgrywek.

 

 Sytuacja w dolnym rejonie tabeli – Kto spadł z  „A”  klasy ?

  – Niezwykle ciekawie i gorąco było w dolnym biegunie ligowej tabeli przed ostatnim meczem, zakończonego w sobotę sezonu.  O zachowanie ligowego bytu walczyły: Pogórze Gwoździec, Temida Złota i Iskra Łęki.  Pogórze miało na swoim koncie 24 pkt. zaś Temida i Iskra po 21.  Nie trudno zorientować się, że dla Pogórza wystarczyłby 1 pkt. w ostatnim meczu i drużyna z gminy Zakliczyn może być spokojna o występy w „A” klasie na przyszły sezon. Owszem, tak.  Co jednak w sytuacji gdyby swój mecz przegrało Pogórze, a Temida i Iskra zwyciężyły?   Trzy drużyny miałyby po 24 pkt i  w takim przypadku o miejscu w lidze decyduje tzw. „mała tabela” która sporządzona jest na podstawie bezpośrednich spotkań z drużynami o takiej samej ilości punktów.  Z mojej analizy wynika, że najgorszy bilans ma Pogórze, zaś najlepszy Iskra.  Ostatnia kolejka przyniosła jednak następujące rezultaty:

Uszew – Pogórze Gwoździec 1-2, Temida Złota – Iva Iwkowa 2-0 i Tymon Tymowa – Iskra Łęki 4-1. 

 Iskra Łęki po roku występów w brzeskiej „A” klasie, nie uniknęła degradacji i w przyszłym sezonie występować będzie w klasie „B”.   Czy to wszystko w kwestii spadków z klasy „A” ?   Nie.  Pomimo tego, że „A” klasówka swoje rozgrywki skończyła, mamy wciąż pewną niewiadomą;  w przypadku gdy z klasy okręgowej spadnie Sokół Borzęcin Górny, to równoznaczne jest to, że wypchnie on przedostatnią Temidę ze Złotej.  Wszystko jasne będzie w najbliższą sobotę (16.06. br), wtedy rozegrana zostanie ostatnia kolejka w ‚okręgówce”. Sokół Borzęcin Górny podejmie wówczas na własnym boisku drużynę Okocimskiego Brzesko,  która zapewniła sobie awans do IV ligi. Jako ciekawostkę dodam, że spośród 25 ligowych spotkań, „Piwosze” podopieczni trenera Rafała Polichta nie zaznali smaku porażki i mało prawdopodobne jest to by tak zdarzyło się w sobotnim pojedynku z outsiderem „okręgówki”, a to definitywnie przekreśli jakiekolwiek szanse na utrzymanie się Sokoła w lidze, który przeżywa sportowy regres, bowiem po spadku z IV ligi w sezonie 2016 / 2017, bardzo prawdopodobny jest spadek i teraz do klasy „A”.  Jak już wyżej pisałem, w takim przypadku ucierpi Temida Złota i pożegna się z klasą „A” po dwóch sezonach występów na tym szczeblu rozgrywek.

  Uważam, że warto wspomnieć o sytuacji, która miała miejsce w meczu 13 kolejki:  Iva Iwkowa – Temida Złota (na boisku 1-2).  W zespole ze Złotej zagrał zawodnik mający na swoim koncie 4 żółte kartki, co według regulaminu MZPN dotyczącego rozgrywek IV ligi i niższych, powoduje że po 4 napomnieniach, zawodnik zmuszony jest pauzować.  Niedopatrzenie kierownictwa Temidy, spowodowało że po weryfikacji przyznano walkower na korzyść Ivy.  Pozwolę sobie teraz zasymulować jak wyglądałaby tabela po ostatniej kolejce,  gdyby nie gapiostwo kierownictwa ze Złotej:  

(poniższa tabela ma charakter symulacyjny!!!)

Lp. Drużyna  Pkt. 
11. Temida Złota 27
12. Pogórze Gwoździec 27
13. Iva Iwkowa 24
14. Iskra Łęki 21

 

 – Co nastąpiłoby gdyby w meczu 13 kolejki Iva Iwkowa – Temida Złota (1-2 na boisku), nie wystąpił nieuprawniony do gry zawodnik Temidy ?  W dniu dzisiejszym, Temida miałaby 27 pkt. ale równocześnie lepszy bezpośredni stosunek meczu z Pogórzem Gwoździec, a to dałoby Temidzie 11 miejsce, zaś na przedostatnie spadłaby Iva Iwkowa.   Niedopatrzenie, błąd w meczu o którym wyżej piszę, może okazać się bardzo kosztowny dla klubu ze Złotej.

 Na ostateczne rozstrzygnięcie musimy poczekać do najbliższej soboty.

Fragment meczu Temida Złota – Kłos Łysa Góra (27.05.2018)

 

Tabela klasy „A”  po zakończeniu rozgrywek

Lp. Drużyna Pkt. Z R P Bramki
1. Arkadia Olszyny 60 19 3 4 106-26
2. Korona Niedzieliska 58 19 1 6 77-44
3. Kłos Łysa Góra 47 14 5 7 57-54
4. Poręba Spytkowska 43 12 7 7 61-42
5. Jedność Paleśnica 41 12 5 9 68-50
6. Tymon Tymowa 38 12 2 12 53-53
7. Victoria Porąbka Usz. 34 8 10 8 53-53
8. Uszew 30 7 9 10 47-64
9. Mokrzyska / Szczepanów 30 8 6 12 41-60
10. Start Biadoliny Szlach. 29 8 5 13 40-55
11. Iva Iwkowa 27 6 9 11 44-52
12. Pogórze Gwoździec 27 7 6 13 44-78
13. Temida Złota 24 7 3 16 36-70
14. Iskra Łęki 21 6 3 17 57-83

 

 Kto awansował z klasy „B”  ?

 

  – Niemniej ciekawie było w walce o awans do „A” klasy z drugiego miejsca w  „serii B”, zwycięstwo zagwarantowała sobie Victoria Bielcza, która po dwuletniej banicji powraca w szeregi A klasowców. Do ostatniej kolejki niewiadomą było kto zajmie drugie miejsce premiowane awansem ?  Szanse miały na to: Spółdzielca Grabno, która miała przewagę 1 pkt. nad trzecim Gromem Sufczyn. 

 W ostatniej serii gier, Grom gładko uporał się na wyjeździe z Błękitnymi Przyborów,  gromiąc ich 0-8, czekając na potknięcie Spółdzielcy, która na własnym terenie miała rywalizować z Jastrzębiem Łoniowa… Jak się okazało, Jastrząb do Grabna „nie doleciał” i mecz nie doszedł do skutku, co oznaczało, że Spółdzielca zwyciężyła ostatni mecz sezonu walkowerem, a to pozwoliło na to by cieszyć się z zajęcia drugiego miejsca, które dało awans na wyższy szczebel rozgrywkowy.   Spółdzielca po raz ostatni zagrał w klasie „A” w sezonie 2014 / 2015. Po trzech latach spędzonych w klasie „B”  zawodnicy i kierownictwo może świętować powrót w szeregi „A” klasy.

 

 Czołówka klasy „B”  (Brzesko)  – po ostatniej, 20 kolejce

Lp. Drużyna Pkt. Z R P Bramki:
1. Victoria Bielcza 47 15 2 3 66-23
2. Spółdzielca Grabno 44 14 2 4 66-29
3. Grom Sufczyn 42 13 3 4 61-33
4. Jadowniczanka II Jadowniki 39 13 0 7 67-34

 

  Autor tekstu:  Jakub Bujak

www.klos.malopolska.pl